7 veshjet më të shtrenjta që janë nxjerrë ndonjëherë në ankand

Shumë njerëz e lidhin modën me veshjet, por ajo është shumë më tepër se aq. Ajo përfshin të gjitha aspektet e sjelljes dhe reflektohet në art, muzikë dhe shprehje të tjera artistike. Përmes saj, ne mund të marrim një ndjenjë të asaj që po ndodhte në një periudhë të caktuar kohe, është një fenomen sociokulturor që shpreh vlerat e shoqërisë.

Zgjedhja e një veshje ose të kesh një stil nuk është gjithmonë e lehtë ose e shpejtë. Edhe kështu, njerëzit e zakonshëm dhe të famshëm duan të ndërthurin veshje të ndryshme për raste të ndryshme. Disa veshje janë aq ikonike më vete, saqë përfundojnë të dalin në ankand dhe të shiten për çmime të larta. 

1 – Fustani i Princeshës Diana

Lady Diana ishte mjaft popullore në publik. Dhe duke qenë anëtare e familjes mbretërore, ajo mori pjesë në shumë evente të ndryshme. Më 1985, ajo dhe Princi Charles me ftesë të Presidentit Ronald Reagan vizituan Shtëpinë e Bardhë. Dhe në atë mbrëmje, Diana vallëzoi me aktorin John Travolta.

Fustani që veshi Lady Diana atë natë, u shit në ankand për 360,000 dollarë.

2 – Xhaketa Michael Jackson

Mbreti i Popit është një ikonë edhe sot e kësaj dite. Turneu “Bad” ishte turneu i parë solo i Michael Jackson dhe zgjati 16 muaj. Në total, 123 shfaqje u realizuan për një audiencë prej 4.4 milion fansash në 15 vende.

Xhaketa e kuqe që Michael veshi në këtë turne u shit për mbi 350 milionë dollarë.

3 – Brekët e Mbretëreshës Victoria

Shumë njerëz mund të mos e dinë, por brekët konsideroheshin pjesë e gardërobës së grave. Ato ishin mjaft të njohura në shekullin XIX si të brendshme. Këto brekë kishin qëndisje të vogla dhe ishte bërë nga një pëlhurë shumë e thjeshtë. Sidoqoftë, brekët dolën në ankand për 13,704 dollarë.

4 – Bikini i Princeshës Leia

Princesha Leia e “Star Wars”, e luajtur nga Carrie Fisher, duhej t’i shërbente Jabba Hutt me zinxhirë dhe të veshur me bikini ari. Kjo veshje ishte pjesë e kostumeve të shumë njerëzve. Pikërisht për këtë, në vitin 2015, një person anonim bleu veshjen ikonike për 96 milionë dollarë.

5 – Atlete “Back to the Future 2”

Në filmin e vitit 1989, Michael J. Fox luajti rolin e Marty McFly. Përveç suksesit të filmit dhe pajisjeve të tij teknologjike, këpucët Nike Air Mags që veshi personazhi u bënë mjaft të famshëm. 

Atletet që u përdorën në xhirimet e filmit ishin në gjendje të tmerrshme. Ai kishte një thembër të keqe, një çarje në mes dhe një taban të lëvizshëm. Por asnjëra nga kjo nuk i ndaloi atë që të shiteshin për 92,100 dollarë.

6 – Fustani i tejdukshëm i Kate Middleton

Mbretërorët britanikë janë bërë edhe një herë sinonim i hijeshisë me hyrjen e Kate Middleton në familje. Në 2002, në një shfaqje të modës në Londër, Dukesha e Kembrixhit parakaloi me një fustan të thurur disi zbulues.

Pas nëntë vitesh të shfaqjes, fustani u ble nga një person anonim i cili pagoi gjashtë shifra për copën. Fustani u shit për 125,000 dollarë.

7 – Këpucët Nike Moon

Këto këpucë janë një nga zhvillimet më domethënëse në historinë e Nike. Bill Bowerman, trajner i famshëm i atletikës në Universitetin e Oregon dhe bashkëthemelues i Nike, projektoi tabanin e këpucës. Për të formuar tabanin e këpucëve, Bowerman derdhi gome të nxehtë në një krijues të waffle.

Atletet u bënë shumë tërheqëse, përveç kësaj, ajo u quajt “Këpucët Hënore” sepse gjurma e saj i ngjante asaj që lanë astronautët në misionin Apollo 11 në Hënë. Atletet u shitën në ankand për gati gjysmë milioni dollarë dhe nuk u përdorën kurrë, por u shitën për 437.5 milionë dollarë.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments